Giriş Yap
  Üye Ol!
» » LAZ TARİHİ İLE İLGİLİ KAYNAKLAR


LAZ TARİHİ İLE İLGİLİ KAYNAKLAR''LAZLAR''  M.Recai Özgün
Lazların tarihini anlatan M. Recai Özgün’ün ‘’Lazlar’ ’isimli kitabı bu alanda yazılan ender kitaplardan biri. Rahmetlik olan yazar geride çok değerli bir eser bıraktı.Yazar bu eserinde bu alanda son derece kıt kaynaklar olmasına rağmen son derece objektif-doğru bilgileri kullanmaya çalışmış tarihi olayları çarpıtmadan  tarihi belgelere göre ve bu alanda yazılan diğer kitapların çoğunun aksine objektif olarak vermeye çalışmış.
Her insanın geçmişini doğru öğrenmeye hakkı vardır ve bu eser de lazların geçmişini olabildiğince sade ve anlaşılır bir vaziyette anlatıyor.
Toplumumuzda lazların kökeni ve tarihi konusunda büyük bir bilgi kirliliği ve eksikliği olması bu kitabın değerini daha da artırıyor.
Bu kitapta sadece Lazların tarihi ile ilgili bilgi yok bunun yanında Lazca, Lazların kültürlerinde yer alan törenler, çocuk oyunları ve sözlü  edebiyata ait bilgilerde yer alıyor. Yazar Lazların tarihini az çok tarihi bilgisi olanların kolayca anlayacağı şekilde yararlandığı kaynakları da belirterek, Lazların tarih sahnesine çıkışından günümüze yakın zamanlara kadar olan dönemi bize objektif olarak anlatmış, tabii bu eserde çok ayrıntılı bir Laz tarihi mevcut değil ama en azından insanlarımızın bu konudaki bilgi eksikliğini yada bilgi yanlışlığını giderecek düzeyde temel bilgiler mevcut.Bu alan daha çok araştırmayı ve araştırmacıyı bekliyor tabi insanlarımız bu tür kitaplara ve yayınlara ilgi göstermesi bu tür araştırmaların ve yayınların artmasına vesile olur.Ben bir tarihçi olarak bu kitabı yeterli görmesem de bu alanda yazılmış en objektif ve sade kitaplardan biri olarak görüyor ve bu konuda bilgi almak isteyen herkese tavsiye ediyorum.Teşekkürler M.Recai Özgün bu değerli eseri bize kazandırdığın için.
скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно


31-05-2013, 21:44
  
Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Ol
Yorum Ekle
Ad/Soyad: *
E-Posta: *
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu: Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Kodu Yazın: