Giriş Yap
  Üye Ol!
» » 1877-1878 OSMANLI RUS SAVAŞLARI(93 HARBİ) : KAFKASYA VE ARTVİN’DEN BATI ANADOLU’YA DOĞRU LAZ GÖÇLERİ


1877-1878 OSMANLI RUS SAVAŞLARI(93 HARBİ) : KAFKASYA VE ARTVİN’DEN BATI ANADOLU’YA DOĞRU LAZ GÖÇLERİDevrin'' hasta adamı'' olan Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1877-1878 yılları arasında tarihte 93 harbi denilen savaşlar olmuş, Osmanlı Devleti ’de Ruslar karşısında büyük bir yenilgi almıştır. Bu savaş hem batıda(Balkanlar'da) hemde doğuda Kafkasya’da devam etmiş, Lazlarda bu savaşta Osmanlı Devleti'yle birlikte Ruslara karşı mücadele etmişlerdir.

Savaşın sonunda imzalanan Berlin Antlaşması'yla Kars-Ardahan-Batum -Artvin ve doğusu elden çıkmış burada yaşayan Müslümanlar  ve özellikle Lazlar ülkemizin Batı kesimlerine Bursa,Düzce,Akçakoca,Yalova,Sapanca,Adapazarı,Yalova,Karamürsel dolaylarına yerleştirilmişlerdir. İlginç olan bu göçler sonucu bu bölgeye yerleşen Lazların kültürlerini ve dillerini Doğu Karadeniz’deki Lazlardan çok daha iyi muhafaza etmeleridir. Bugün Doğu Karadeniz'deki Lazların özellikle genç neslin lazcayı konuşamamalarına rağmen bu bölgedeki Lazlar dillerini ve kültürlerini daha iyi korumuşlardır.

LAZCA Yazarı E.Konakçı (Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü)
İletişim:lazona@lazca.org
Kaynak :Lazlar ( M.Recai Özgün )

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно


31-05-2013, 21:47
  
Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Ol
Yorumlar 1
Izzet EKSİLMEZ 17 Ocak 2018 18:30
Yorumları Yazıları
  • Beğendim
  • 0
Bu yazılarda bir sürü hata var Lazca kelimeler eksik ayrıca Osmanlıdan bahsederken hasta adam demek amaçlı olduğunu düşünüyorum
Alıntı          1
Yorum Ekle
Ad/Soyad: *
E-Posta: *
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu: Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Kodu Yazın: