Giriş Yap
  Üye Ol!
» » LAZLAR LAZ DÜĞÜNLERİNE GERİ DÖNÜYOR


LAZLAR LAZ DÜĞÜNLERİNE GERİ DÖNÜYORRize’nin Çamlıhemşin İlçesi Mek'alesk'iriti (Dikkaya) Köyü’den gelin alınıp Güllü köyü’ne eski örf ve adetlerle götürülüp hayatlarını birleştiren Binnur Kus ve Ömer Günbay çiftinin düğünleri, yok olmaya yüz tutan asırlık düğün geleneklerinin yeniden canlandırılması için eski usuller ile gerçekleştirildi...

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesiGüllü köy’ühalkı en son 14 yıl öncegerçekleştirilen köy düğünlerindenbirini daha gerçekleştirdi.

Köyde evlenerek hayatlarını birleştiren Binnur Kus ve Ömer Günbay çiftinin düğünleri, yok olmaya başlayan köy düğün kültürünün yeniden canlandırılması için Mekaleskirit Köyleri Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği desteği ile eski usullere uygun olarak gerçekleştirildi.


Düğün töreni, asırlar önce olduğu gibi köy meydanında yapıldı. Çifte destek olmak isteyen yakınları ve davetliler köy meydanında takı törenini gerçekleştirdi. Evinden ayrılan gelinin ardından babası kapının eşiğine bir bıçak sapladı. Bu sırada gelinin yakınları kuru sıkı silahlarla havaya ateş açtılar. Ardından gelinin kardeşigelinin koluna girerek damat evine kadar elinde tuttuğu kırmızı şemsiye ile geline eşlik etti. Davetliler damatevine kadar toplu olarak yürüyerek çalan tulum müziği eşliğinde atma türküler söylediler.


Mekaleskirit Köyleri Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Kosanoğlu yaptığı açıklamada, "Son 14yıldır köyümüzde köy düğünü gerçekleştirilmemişti. Kaybolmaya yüz tutan bu güzel kültürümüzü yeniden canlandırmak için bu çiftimizin düğününü köyümüzde gerçekleştirmeye karar verdik. İlk önce unutulmaya yüz tutan adetlerimizi yaşlılarımızdan öğrendik. Öğrendiklerimiz kapsamında kaybolmaya yüz tutan kültürlerimizi yeniden canlandırdık” dedi.

 

Damat Ömer Günbay, yok olan bir kültürü canlandırmanın ve sevdiği kişi ile evlenmenin mutluluğunu aynı anda yaşadığını belirtti.


Gelin Binnur Kus ise yaptığı açıklamada, "Salon düğünlerinden herkesin sıkıldığını düşündük. Farkı bir düğün olsun istedik. Yol olmaya yüz tutan bu kültürümüzü yaşatmak istedik. En son köyümüzde 14yıl önce böyle bir düğün gerçekleştirilmişti. Biz yeniden canlandırdık. Umarım devamı gelir” şeklinde konuştu.

 

LAZLAR LAZ DÜĞÜNLERİNE GERİ DÖNÜYOR

 

LAZLAR LAZ DÜĞÜNLERİNE GERİ DÖNÜYOR

 

LAZLAR LAZ DÜĞÜNLERİNE GERİ DÖNÜYOR

 

 

 HABER: GELİŞİMTVскачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно


23-08-2015, 15:19
  
Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Ol
Yorum Ekle
Ad/Soyad: *
E-Posta: *
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu: Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Kodu Yazın: