Lazlar Nerede Yaşar? » www.lazca.org Laz dili ve Kültürü sitesi


» » Lazlar Nerede Yaşar?


Lazlar Nerede Yaşar?

sponsor bağlantıları


Lazlar, Lazca konuşanlardır. Türkiye’nin kuzeydoğusunda, tarihte Lazistan olarak adlandırılan- Doğu Karadeniz Bölgesinde, Artvin’in Hopa (Xopa), Arhavi (Arkabi), Borçka (Borçxa) ilçeleri ve Rize’nin Fındıklı (Viǯe), Ardeşen (Artaşeni), Pazar (Atina), Çamlıhemşin (Vija) ilçelerinde; göçmen olarak İkizdere’nin Merkeze yakın 6 Köyünde ve Güneyce beldesinde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından dolayı Batum, Hopa ve Arhavi’den göç ederek yerleştikleri Gölcük, Yalova, İzmit, Sapanca, Kocaeli/Kandıra, Karamürsel, Karasu, Düzce, Akyazı, Akçakoca, Samsun, Baruthane, Vezirköprü, Ladik , Kavak, Havza, Balıkesir/manyas gibi yerlerde yaşamaktadırlar. Bu insanlar kendilerine has dilleri olan Lazca konuşurlar. Ayrıca Gürcistan’da da Lazlar yaşamaktadırlar.
Lazca konuşulan ve Lazların yaşadığı yerleri yazıyor olmamız; Diğer yerlerde yaşamıyorlar anlamı vermemektedir. Böyle alan kısıtlamaları genel itibari ile doğru değildir.


Lazca Nerelerde Konuşulur (Lazların Memleketleri)

Türkiye’de "Laz” kelimesi bazen yanlış kullanılıyor. "Doğu Karadenizli” veya sadece "Karadenizli” anlamında bu kelimeyi kullanan milyonlarca insan bulunmaktadır. Halbuki gerçek anlamında Lazlar, Lazca konuşanlardır.
Türkiye'nin kuzeydoğusunda, tarihte Lazistani olarak adlandırılan- Doğu Karadeniz Bölgesinde, Artvin'in Hopa (Xop'e), Arhavi (Aravi), Borçka (Borçxa) ilçeleri ve Rize'nin Fındıklı (Viǯe), Ardeşen (At'aşeni), Pazar (Atina), Çamlıhemşin (Vija) ilçelerinde; göçmen olarak İkizdere'nin Merkeze yakın 6 Köyünde ve Güneyce beldesinde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından dolayı Batumi, Hopa ve Arhavi'den göç ederek yerleştikleri Gölcük, Yalova, İzmit, Kocaeli, Sapanca, Kocaali, Karamürsel, Karasu, Düzce, Akyazı, Akçakoca, Samsun, Baruthane, Vezirköprü, Ladik , Kavak, Havza gibi yerlerde yaşamaktadırlar.


Klemurişi Ramazan Kosanoğlu
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0
Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Olmak İçin Tılka

Guroni
18 Mayıs 2014 00:42
Ben giresun lu lazi vare bizim evde lazca konusulmuyor. Fakat babam mofti oldugumuzu rize pazari geldigimizi söylüyor, laz lar dagilmis uzunyillar bir birinden habersiz kalmis fakat bu gun interneti olmayan ev kalmamis iletisim caginda yasiyoruz gun birlik gunu ana degil ata dili lazuri sahip cikip kimligi koruma gunudur.
  • Не нравится
  • 0
  • Нравится

Cevapla

uğur aktaş
20 Mayıs 2018 15:48
bu çok çok çok yanlış bir yazı bu yazıyı yazan %100 CAHİLDIR net.samsun ladikliyim lazlıkla alakam yok 1 2.side orta karadenizin lazlıkla alaksı yok karsdenizde sadece doğusunda olurlar en çok laz artvinde %40 lık bölümü ondan sonrada trabzonda yaşar %20 lik bölümü lazdır yani savaş olayları doğru ama samsunun lazlıkla 100 de yüz alakası yok heryerde yaşarlar doğru ama kökeni orta karadeniz olupta laz olan kimse yoktur bilindik bi sayfalara girdiğinizdede samsun hariç heryere dağılmışlardır yazar
  • Не нравится
  • 0
  • Нравится

Cevapla

lazca.org
21 Haziran 2018 05:27
Şaka yapıyor olmalısınız:)
1-Trabzon'da Laz yaşamaz
2_Yaşadığınız ilçede 1-2 köyde Lazların varlığı var bilmiyorsunuz.
  • Не нравится
  • 0
  • Нравится

CevaplaAdınız:*
E-Mail:
Kodu girin: *
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız